Studium Języków Obcych i Tłumaczeń

Dydaktyka

Dydaktyka – rok akademicki 2022/2023

  1. Studium Języków Obcych i Tłumaczeń zapewnia wybór języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego.
  2. Każdy z wybranych przez kandydata na studia języków powinien stanowić kontynuację nauki języka obcego z niższych stopni edukacji.
  3. Dodatkowym językiem jest język łaciński lub język starogrecki realizowany tylko na niektórych kierunkach studiów (historia, filologia polska, filozofia, prawo).
  4. Kierunki studiów: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe realizują program nauki dwóch języków obcych nowożytnych. Językiem obcym obowiązkowym jest język angielski, drugi język obcy wybierany jest przez studentów ipowinien stanowić kontynuację nauki języka obcego z niższych stopni edukacji.
  5. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu - 2 godziny lekcyjne w jednym bloku.
    Konwersatorium z języka obcego obejmuje I oraz II rok studiów i jest realizowane przez 4 semestry (120 godzin – 1,2,3,4 semestr).

Na kierunku: stosunki międzynarodowe konwersatorium z języka angielskiego obejmuje I oraz II rok studiów i jest realizowane przez 4 semestry (120 godzin – 1,2,3,4 semestr). Natomiast konwersatorium z drugiego języka obcego jest prowadzone przez 3 semestry na II i III roku studiów (90 godzin – 3,4,5 semestr).

Na kierunku: dziennikarstwo i komunikacja społeczna konwersatorium z języka angielskiego obejmuje I oraz II rok studiów i jest realizowane przez 4 semestry (120 godzin – 1,2,3,4 semestr). Natomiast konwersatorium z drugiego języka obcego jest prowadzone przez 1 semestr na I roku studiów (30 godzin – semestr letni).

Na studiach jednolitych magisterskich (psychologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, prawo) konwersatorium z języka obcego obejmuje  I, II oraz III rok studiów i jest realizowane przez 5 semestrów (150 godzin – 1,2,3,4,5 semestr).

Studenci  wszystkich kierunków otrzymują zaliczenie z oceną po każdym semestrze nauki. Studenci po zakończeniu 4. semestru (studenci kierunków: psychologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, prawo po zakończeniu 5. semestru) nauki zobowiązani są do zdania egzaminu z języka obcego. Zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji studenci po zakończeniu nauki powinni osiągnąć poziom biegłości językowej B2.

Studenci kierunku: stosunki międzynarodowe kończą naukę drugiego języka obcego  egzaminem po 5. semestrze.

Studenci kierunku: dziennikarstwo i komunikacja społeczna kończą naukę drugiego języka obcego po 2. semestrze zaliczeniem z oceną.

  1. Zajęcia lektoratu języka obcego prowadzone są także na studiach II stopnia i stanowią kontynuację nauki ze studiów I stopnia. Wymiar lektoratu wynosi 30 godzin i jest realizowany w 2. semestrze I roku.

Lektorat języka obcego na II stopniu studiów kończy się egzaminem. Po zakończeniu nauki wymagany jest poziom biegłości językowej B2+.

  1. Na studiach II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich prowadzony jest „Język obcy specjalistyczny” realizowany przez pracowników SJOiT lub pracowników właściwego wydziału albo instytutu. Zajęcia w wymiarze 30 godzin na studiach II stopnia odbywają się w semestrze zimowym II roku studiów (3. semestr), a na studiach jednolitych magisterskich w semestrze letnim III roku studiów (6. semestr). Nauka języka obcego specjalistycznego powinna być kontynuacją nauki języka obcego z semestru drugiego I roku studiów (studia II stopnia) lub z piątego semestru III roku studiów w przypadku studiów jednolitych magisterskich.

Zajęcia z języka obcego specjalistycznego zgodnie z planem studiów dla danego kierunku kończą się zaliczeniem z oceną lub egzaminem. Po zakończeniu nauki wymagany jest poziom biegłości językowej B2+.

  1. Na studiach niestacjonarnych realizowany jest program nauczania lektoratu jednego języka obcego. Wymiar godzin to 50-60% wymiaru godzin języka obcego dla studiów stacjonarnych. Konwersatorium rozpoczyna się od pierwszego roku studiów I oraz II stopnia i w zależności od kierunku obejmuje I, II lub I, II, III, IV rok studiów (I stopień) oraz I rok (II stopień).

Na niestacjonarnych jednolitych studiach magisterskich na kierunku: psychologia wymiar godzin lektoratu wynosi 150 i jest realizowany na I, II  oraz III roku studiów.

Na niestacjonarnych jednolitych studiach magisterskich na kierunku: prawo wymiar godzin lektoratu wynosi 100 i jest realizowany na I, II  oraz III roku studiów.

Na niestacjonarnych jednolitych studiach magisterskich na kierunku: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna wymiar godzin lektoratu wynosi 80 i jest realizowany na I, II  oraz III roku studiów.

Dla studentów I roku wszystkich kierunków studiów niestacjonarnych rozpoczynających naukę w roku akademickim 2021/2022 lektorat języka obcego kończy się po każdym roku zaliczeniem z oceną, a po ostatnim roku (w zależności od programu studiów), w którym realizowany jest lektorat egzaminem.

Na studiach niestacjonarnych II stopnia oraz studiach jednolitych magisterskich prowadzony jest „Język obcy specjalistyczny” realizowany przez pracowników SJOiT lub pracowników właściwego wydziału albo instytutu. Konwersatorium w wymiarze godzin zgodnym z planem studiów dla danego kierunku jest realizowane na studiach niestacjonarnych II stopnia na II roku studiów, a na studiach jednolitych magisterskich na III roku studiów.

Zajęcia z języka obcego specjalistycznego zgodnie z planem studiów dla danego kierunku kończą się  zaliczeniem z oceną lub egzaminem.